Castrol

loga/logocastrol Jméno firmy Castrol jako světového specialisty na maziva je spjato s prvním přeletem oceánu v roce 1919, jakož i s jinými rekordy v následujících letech. Například i další rekord ve vzduchu – překonání dvojnásobné rychlosti zvuku MACH 2 dopravním letadlem Concorde v roce 1976 – byl „promazán“ produkty Castrol. Nemůžeme nevzpomenout ani první let velkokapacitního letadla Boeing 747 anebo účast na celém vesmírném programu: od prvního člověka v kosmu až po dnešní vesmírné lety.

Nejvíce soutěží, závodů, rekordů se však odehrává, překonává a láme na zemi. Počínaje auty, motocykly, jízdními koly a konče vlaky. Například v roce 1938 dosáhl rychlovlak MALLARD na trati A4 PACIFIC rychlosti 203 km/h – a opět s Castrolem…

Na motocyklech, ať už na silnicích nebo mimo ně – za uplynulých sto roků získal Castrol množství světových a národních titulů. Připomeňme si alespoň některá významná jména: Geoff Duke, Mike Hailwood, Jim Redman, Giacomo Agostini, Johny Cecotto, Kenny Roberts, Toni Mang, Eddie Lawson, Luca Cadalora, Maximilian Biaggi, Aaron Slight, Stefan Evarts, Heinz Kinigadner. Nemůžeme samozřejmě zapomenout ani na naše nejlepší, ať už za éry Československa, kde hrál prim legendární Gustav Havel, František Šťastný, Peter Baláž, František Srna, Bohuš Staša, Rudo Mitošinka anebo ze současnosti Michal Kadleček, Bohumil Staša ml., František Hrobský, George Štancl, Bohuslav Svatoš.

V roce 1922 byl vytvořen nový rychlostní rekord na zemi s automobilem SUNBEAM – 215,2 km/h a pak to šlo rychle dál. Se stavbou speciálů na překonávání rychlostního rekordu na zemi jako by se roztrhl pytel. V roce 1924 dosáhl Malcolm Campbell 235,2 km/h, v roce 1927 stejnému jezdci naměřili 281,4 km/h a byl to opět Campbell s automobilem Bluebird, který dosáhl v roce 1935 v Dayton rychlosti 443,2 km/h. A rychlost nadále závratně stoupala…

Rekordní jízdy se už musely přestěhovat na solná jezera. V roce 1947 John Cobb dosáhl 634,4 km/h, a po něm přichází znovu Campbell, avšak Donald, syn slavného otce, a je tu další rekord – v roce 1964 dosáhl Bluebird PROTEUS rychlosti 648,7 km/h. Následoval Spirit of America (1965) a neuvěřitelná rychlost 966 km/h. V roce 1970 byla konečně překonána magická tisícovka – Gary Gabelich na stroji The Blue Flame dosáhl 1001,7 km/h.

Nakonec tu byl Richard Noble a jeho THRUST 2, který se v roce 1983 po nevadském Black Rock Desert pohyboval rychlostí 1019,5 km/h. Od té doby až do roku 1997 pracoval Richard Noble na vozidle, které mělo překonat rychlost zvuku na zemi. V říjnu 1997 se to podařilo vozidlu SSC a pilotovi anglického vojenského letectva Andymu Greenovi. Dosáhli rychlost 1227,983 km/h. Tento rekord nebyl dodnes překonán.

Klasické automobilové závody a úspěchy Castrolu v těchto závodech jen potvrzují předešlé řádky. Už v minulosti taková známá jména jako Manfred von Brauchtisch, Juan Manuel Fangio, Stirling Moss či Jim Clark věděli, čím mají mazat svůj automobil, aby dojel vítězně do cíle. Na automobilových soutěžích nosili logo Castrol na svých kombinézách takové osobnosti jako Hannu Mikola, Stig Blomqvist, Michelle Moutonová, Ari Vatanen, Carlos Sainz, Juha Kankkunen či Didier Auriol. Při této příležitosti nemůžeme nevzpomenout také tovární tým Škoda Motorsport z Mladé Boleslavi, který už více než dvacet let spolupracuje s firmou Castrol při vývoji svých úspěšných speciálů.

Samozřejmě, Castrol je doma také v nejsledovanější motoristické disciplíně – v závodech automobilů F1. Ať už to byl Nelson Piquet, Mika Häkkinen, Johny Herbert, Damon Hill, H.H. Frentzen anebo Jacques Villeneuve, Ralf Schumacher, všichni se spoléhali na Castrol a jeho výrobky.

I v našich českých podmínkách v současnosti i v nedávné minulosti většina automobilových závodníků, i když jsou mezi nimi i tací, kteří nosí reklamy jiných olejářských firem, používá výrobky Castrol. Bývalí federální mistři jako Mičánek, Michl, Enge, Vojtěch, Adámek, Jílek, Bervid, Venc a Vaníček používají to nejlepší, co v oblasti mazání znají – oleje Castrol.

Celý náš život se neustále zrychluje. Počítače, letadla, auta, lodě. A při všem, co s rychlostí souvisí, je už celých sto let také Castrol se svými špičkovými výrobky, které nemalou měrou přispěly k uskutečnění většiny rychlostních a vytrvalostních rekordů, ať už ve vzduchu, na vodě anebo na zemi. A jen málokterá vesmírná loď opustí zem bez speciálních maziv značky Castrol.

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek